.jpg)

Aalborg-New York med Iceland Express
Fra juni 2010 kan du sætte kursen mod storbyen over dem alle, New York, med fly fra Aalborg. Lavprisselskabet Iceland Express fortsætter sin sommerrute til islandske Reykjavik i sommeren 2010, og som noget nyt tilbyder de, noget ud over det sædvanlige, at man kan tage flyet videre til New York kun afbrudt af halvanden times stop i Reykjavik.
Dermed bliver rejsetiden blot ca. 8 timer, når tidsforskellen indregnes. Samtidig kommer man helt fra Aalborg til New York for ned til bare 3684 kr.
Lige som sidste sommer har man selvfølgelig også mulighed for at springe af i Islands intime hovedstad Reykjavik og opleve alt hvad sagaøen har at byde på - som f.eks. vulkaner og den meget berømte Blå lagune.
Eller hvad med først en uge på Island efterfulgt af en i
New York? Det er dobbelt op på oplevelserne og det er svært ikke at lade sig lokke af muligheden for at besøge både Island og New York under én og samme ferie. Kontrasterne bliver næppe meget større.
Det og meget mere er hvad Iceland Express åbner op for i sommeren 2010.
Flyet letter første gang onsdag 2. juni 2010.
AALBORG - REYKJAVIK,KEF - NEW YORK,EWR
Billetter bookes på: www.icelandexpress.dk